ONT و ATB چیست؟

ONT چیست و کجا باید آن را نصب کنم؟

ONT یک ترمینال نوری شبکه سخت افزاری است که برای تأمین خدمات (صدا، ویدئو و داده ها) در محل مشترک ضروری است. خروجی تلفن معمولی، خروجی شبکه و خروجی پرتال تلویزیون، به طور عمومی خروجی های خدمات سه گانه هر ONT می باشد.

سیستم تلفن معمولی ساده یا POTS اصطلاحی است که خدمات صوتی تلفن را توصیف می کند که ساده ترین خدمات ارتباطی ساختمان های مسکونی و دفاتر کوچک تجاری تقریبا در همه جای دنیا است. تعداد پورت های  POTS در ONT، تعداد خطوط تلفنی را که می توانید استفاده کنید، نشان می دهد.

اترنت تعدادی از استانداردهای سیگنالینگ را برای لایه فیزیکی تعریف می کند .

پورت های اترنت در ONT (Terminal Network Optical Network)  به شما امکان اتصال به اینترنت را می دهد. یک اتصال RJ 45 به هر دو انتهای کابل UTP متصل شده و به عنوان یک مسیر برای اتصال ONT با سیستم شما عمل می کند RF Video نشان دهنده خروجی ویدئو از ONT به تلویزیون شما است تا خدمات تلویزیون کابلی را به شما ارائه دهد.

ATB چیست و کجا باید آن را نصب کنم؟

ATB، فیبر نوری را که به خارج از خانه شما وصل شده است، به مودمتان متصل می کند.

ATB یک جعبه کوچک پلاستیکی سفید (۱۸۰mm x50mm x 120mm) است که روی دیوار داخلی شما قرار می گیرد.
بسیار مهم است قبل از شروع اجرای پروژه نصب فیبرنوری، بدانید که ATB را کجا نصب کنید. زیرا این می تواند تجربه پهنای باند شما را تحت تأثیر قرار دهد. مودم شما بهATB  شما متصل می شود بنابراین باید در جای بسیار مناسبی نصب شده باشد. جایی که شما بیشترین اینترنت را دارید.

بهترین مکان برای ATB و مودم در محدوده مرکزی خانه است، به این دلیل که سیستم وای فای شبکه (بی سیم) در این حالت بیشترین بازدهی را برای ارائه اینترنت به دستگاه های پر مصرف مثل تلویزیون، خواهد داشت.

Fiber to the Home (FTTH) یک راه حل بهینه برای ارائه پهنای باند کافی در ارتباطات جدید و موجود است. بر خلاف سرویس های xDSL و کابلی که از خطوط تلفن قدیمی و کابل تلویزیون استفاده می کنند، FTTH شامل نصب فیبر نوری از یک دفتر مخابراتی به خانه می شود.

تکنولوژی نوآورانه برای اجرای FTTH، شبکه نوری پسیو گیگابیت (GPON) پهنای باند بی سابقه (دانلود تا ۲٫۵ Gbps، به اشتراک گذاشته شده تا ۱۲۸ مشترک)، و فاصله بیشتر از یک دفتر مخابراتی (۲۰ تا ۴۰ کیلومتر، در مقایسه با ۴ تا ۵ کیلومتر برای (DSL، به ارائه دهندگان خدمات این امکان را می دهد که برنامه های کاربردی پهن باند را فعال نمایند و موقعیت استراتژیک بلند مدتی را در بازار پهن باند برای خود پی ریزی کنند.

GPON توپولوژی یک نقطه به چند نقطهاستفاده می کند.  یک اسپلیتر پسیو برای تقسیم فیبر به چند نقطه/مشترک استفاده می شود، بنابراین مقدار فیبر و تجهیزات مورد نیاز دفاتر مرکزی مخابراتی در مقایسه با معماری یک نقطه به نقطه کاهش چشمگیری می یابد. طبیعت پسیو GPON، استفاده از برق را حذف می کند، بنابراین امکان استفاده از اسپلیتر را در مکان های فاقد انشعاب برق فراهم می کند و همچنین بازدهی انرژی بیشتری دارد.

ont

برای اطلاعات بیشتر و مشاوره فنی با شرکت داده های نوری افق ایرانیان نماینده رسمی Yealink در ایران تماس بگیرید.