تلفن تحت شبکه‌ی بی‌سیم (DECT IP Phone) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

DECT-IP-Phone3

DECT یک تکنولوژی رادیویی برای ارتباطات بی‌سیم صوتی با طول موج ۱٫۹ GHz است که کوتاه شده‌ی عبارت Digital Enhanced Cordless Telecommunications به معنای ارتباطات بی‌سیم پیشرفته‌ی دیجیتال است. در واقع DECT یک استاندارد ارتباطات بی‌سیم در دنیای امروزی می‌باشد. این تکنولوژی بهترین نوع ارتباط بی‌سیم در محیط‌های نه چندان بزرگ ولی با کاربران بسیار زیاد است و به صورت همزمان، قابلیت send و resive نیز دارد. اکنون ما می‌خواهیم از تکنولوژی ترکیبی DECT و تلفن تحت شبکه‌ی بی‌سیم (IP Phone) برایتان سخن بگوییم و روشی جدید برای برقراری ارتباطات صوتی با کیفیت را به شما معرفی کنیم.

 

DECT IP Phone چیست؟

dect

به گوشی‌های تحت شبکه‌ای که با تکنولوژی DECT کار می‌کنند DECT IP Phone می‌گویند. این محصولات علاوه بر ویژگی‌ها و قابلیت‌های به روز خود امکانات زیادی را در اختیار کاربرانشان می‌گذارند که از جمله‌ی این امکانات می‌توانیم به حرکت کردن و راه رفتن در هنگام مکالمه اشاره کنیم. این تکنولوژی از گوشی تلفن تحت شبکه و پایه‌ای که اصطلاحا DECT نام دارد تشکیل شده است. در واقع این تلفن‌ها به همراه پایه‌هایی که امواج DECT را پخش می‌کنند، فعال هستند. با توجه به این‌ها اگر شما بخواهید DECT IP Phone تهیه کنید، ابتدا باید پایه‌های DECT را در مکان‌های درست با فاصله‌های مناسب قرار دهید و سپس گوشی‌های تلفن (Handset) را با پایه‌ها هماهنگ کنید. شما می‌توانید این گوشی‌ها را به هدست نیز متصل کنید تا هنگام مکالمه دستانتان آزاد باشد.

 

تلفن تحت شبکه‌ی بی‌سیم (DECT IP Phone) برای چه مکان‌هایی مناسب ‌تر است؟

dect

به طور کلی در مکان‌هایی که کارمندان یا کاربران تلفن نباید به یک مکان فیزیکی مشخص وابسته باشند DECT IP Phone بهترین گزینه برای برقراری ارتباطات است. مثلا فضاهایی مثل کارخانه‌ها یا معدن‌ها که کارگران در حال حرکت و جابه جایی هستند، نیاز به تلفن‌های بی‌سیم دارند و اگر این تلفن‌ها تحت شبکه هم باشند دیگر نباید نگران هزینه‌های جاری یا قطع ارتباطات بود. DECT IP Phone حتی برای فضاهای شرکتی و پشت میز هم مناسب و بسیار کاربردی است و امکانات خاص خودش را برای کاربر به ارمغان می‌آورد.

 

نکاتی که باید برای خرید تلفن تحت شبکه‌ی بی‌سیم بدانید

هنگام خرید و راه اندازی DECT IP Phone باید به چند نکته توجه کنید. ابتدا شما باید بدانید چه تعداد گوشی تلفن تحت شبکه‌ی بی‌سیم نیاز دارید و یا هر کدام از پایه‌های DECT از چند گوشی تلفن پشتیبانی می‌کند. نکته‌ی دوم این است که در چه فضایی قصد استفاده از این نوع تلفن‌ها را دارید و مساحت حرکت گوشی در محیط چقدر است. به این دلیل که هر مدل گوشی به میزان مشخصی برد کارکرد دارد. ضمناً مهم است که بدانید آیا در محیط‌های داخلی می‌خواهید از گوشی‌های بی‌سیم استفاده کنید یا در محیط‌های فضای باز یا کارگاهی و یا …

dect-ip

نکته بعدی که باید در هنگام انتخاب نوع گوشی‌های DECT IP Phone مدنظر داشته باشید، امکانات کارکردی گوشی‌هاست و اینکه چه مزایایی دارد و کدام نیاز‌های شما را برطرف کرده و یا چه امکانات جدید و بهره‌ورانه‌ای را به شما هدیه می‌کند. در آخر این نکته که کیفیت صدای ارسالی و دریافتی گوشی چگونه است و آیا در ارسال و دریافت تأخیر دارد یا خیر، مسئله‌ی دیگری است که باید به آن توجه کرد.

برای دیدن فیلم‌های مربوط به DECT IP Phone، به منوی سایت و قسمت ویدیوها و چند رسانه‌ای‌ها مراجعه کنید و برای تهیه‌ی این محصول و گرفتن مشاوره‌ی فنی با شرکت داده‌های نوری افق ایرانیان نماینده رسمی Yealink در ایران تماس بگیرید.